Ajánlatok kiránduláshoz, túrához
________________________________________

Ezen az oldalon iskolásoknak osztálykirándulásokra, iskolai szakköröknek botanikai terepgyakorlat céljára, természetfotósoknak, családoknak ajánlunk túrákat. Olyanokat, amelyek elsősorban botanikai túrák, de sok más látnivaló is akad azért e mellett.
Gyermekek részvételét 10-12 éves életkortól kezdődően ajánljuk, mert ezeken a túraútvonalakon nincsenek, vagy csak nagyon szegényesen vannak telepített "játékos" állomások, kisebbeknek való megmozgató, figyelemfelkeltő, aktivitásukat lekötő dolgok - hacsak a vezető (tanár, szülő) nem visz magával ilyen ötleteket.

Olyan területeket ajánlunk, ahol garantált az "Ó de szép!" felkiáltás élménye. Legalábbis nekünk, amikor életünkben először jártunk ezeken a helyeken, volt ilyen élményünk bőven... Ezen túl az ajánlott területekre jellemző a könnyű odatalálás, a viszonylag könnyű bejárhatóság és egyértelmű útvonalak, tehát tényleg kirándulás, nem "túlélőtúra" az ott töltött idő.

A legtöbb ajánlott terület természetvédelmi terület, tájvédelmi körzet- vagy nemzeti park része, bár szabadon- vagy kisebb korlátozásokkal látogatható. A védettség miatt az ilyen területeken való viselkedés szabályait a » "természetvédelem" honlaprészben javasoljuk áttekinteni.

A valamely területen eltöltendő időtartamot általában nem kívánjuk előrevetíteni. Ez sok mindentől függ, például, hogy mennyit nézelődünk meg-megállva, megállva fotózgatunk-e, megállunk-e étkezni, pihenni, stb. Azonban a kalkulációhoz annyit segíthetünk, hogy egy nem túl nézelődős - folyamatos sétatempós - gyalogtúrán, sík- vagy nem nagyon meredek/lejtős hegyes-völgyes terepen 3,5 km/óra haladással szokás számolni. Ugyanezt kerékpáros túrán már nem könnyű előre kikalkulálni, annyira függhet a csoport összetételétől, a technikáktól (kerékpárok), de ha megállások nélkül, átlagosan 15 km/órát számolunk, már van valami a tarsolyunkban a tervezéshez.
Csak magát a természetismereti túrát írjuk le, egyebeket (odautazás, szállás, étkezési lehetőségek, stb...) mindenkinek magának kell megtervezni. A térképek nagyítása-kicsinyítése segíthet a terület, túraútvonal pontosabb megismerésében.

A túrák javasolt időpontja (botanikai szempontból): későtavasztól koraőszig.

A bemutatott területekkel, túrákkal kapcsolatos kérdésekre is szívesen válaszolunk, javasoljuk az e-mail-kapcsolatot.

A túrák útvonalainak leírását saját (jártunk ott legalább egyszer) terepi tapasztalataink alapján adjuk meg, ennek ellenére előfordulhatnak bennük hibák vagy hiányosságok. A google-térképet javasoljuk előtte tanulmányozni, illetve, ha van a túraútvonalról más információs forrás (facebook-oldal, másik honlap), érdemes esetleg azt is megnézni!

1. Budapest, Harang-völgy

Gyalogos túrára ajánljuk, akár a Normafától a Harangvölgyi útig lefelé, vagy az ellenkező irányban felfelé vagy akár oda-vissza. A Harang-völgy nagyon fajgazdag, virágos növények sokasága kerül a szemünk elé rövid idő alatt és sűrűn. Nyáron láttunk itt például budai imolát, bugás macskamentát, csomós harangvirágot, felálló iszalagot, margitvirágokat, sárga lent...
Egy erdők között lévő, hosszan húzódó rét. A túra - ha oda-vissza tesszük meg az utat - kb. 1,2 km hosszú, de a völgy végig eléggé lejtős/meredek, felfelé az átlagostól lassabb haladásra lehet számítani!
A Normafánál jó parkolási lehetőség van személyautóknak és buszoknak is, a közösségi közlekedés (pl.: autóbuszjáratok) is jó oda-vissza a belvárosba.
Hosszúnadrág, túracipő ajánlott!


[A térkép forrása: https://www.google.com/maps]

2. Budapest, Széchenyi-hegy

Gyalogos túrának ajánljuk, a területen egy kb. 1,5 km-es "körtúrát" javaslunk. Temérdek ritka és védett növény egy kis területen! A hegy délnyugati és nyugati kitettségű lejtőit érdemes bejárni, ott/addig, ahol a gyepes területek vannak. A gyepekben rengeteg a védett- vagy ritka növény, például nagyezerjófű, nyúlszapuka, pacsirtafüvek, harangcsillag...
Kis, kanyargós gyalogösvény vezet minket, de itt-ott csábít a letérésre a gyep. A Farkasvölgyi út végén van a terület "bejárata", a zárt sorompót gyalog meg lehet kerülni, nem tilos. Nemcsak lefelé, hanem egy kicsit felfelé is érdemes elmenni az adótorony környékére vagy akár a vasútállomásig is. Az odaút akár a gyermekvasúttal is lehetséges, a Széchenyi-hegyi állomás a végállomás. Autóval, busszal érkezve a vasútállomás előtt lehet parkolni.
Hosszúnadrág, túracipő ajánlott! A területen néha-néha előfordul, hogy kutyákkal (a kutyájukat a közeli lakosok itt is szokták néha sétáltatni) találkozhatunk, de általában a közelben van a kutya gazdája is.


[A térkép forrása: https://www.google.com/maps]

3. Bélapátfalva, Bél-kő tanösvény

Gyalogos vagy kerékpáros túrára is ajánljuk, bár felfelé vannak kissé meredekebb szakaszok. Rengeteg látnivaló, az út mellett jobbra-balra (esetleg egy-egy helyen kissé lelépve az útról, bemenve oldalt eső kisebb területekre) sok virágos növényfaj! A tanösvény majdnem végig szilárd burkolatú úton vezet, de itt-ott erdei ösvényen esetleg lehet rövidíteni, és a legvége már erdei ösvény. Ahol magától nem lenne egyértelmű, hogy merre menjünk, tanösvény-jelzés segít. Információs táblák is tájékoztatnak a terület fontosabb természeti értékeiről. Oda-vissza típusú túra, az úton haladva az apátságtól a kilátóig kb. 4,5 km, ez oda-vissza kb. 9 km.
A kilátóra közvetlenül felvezető ösvény kezdetén lentebb a bányaterületre is be lehet menni, ezen ajánlat megírásakor még nem tilos, bár a NP talán el fogja keríteni a területet - úgy hallottuk, hogy ezt tervezik -, mert fokozottan védett faj(ok) sérülékeny élőhelye. Figyelem! A bányában óvatosan közlekedjünk, mert balesetveszélyes!
A ciszterci apátság elől indul a tanösvény, előbb egy erdei ösvényen felfelé, majd hamarosan odaérünk a szilárd burkolatú úthoz. Az apátság előtt autóval, busszal lehet parkolni, bár kevés számú a parkolóhely.
Zárt cipő ("sportcipő") ajánlott! Más kirándulókkal gyakorta találkozhatunk. A területen néha-néha előfordul, hogy kutyákkal (vannak, akik a kutyájukkal együtt kirándulnak ide) találkozhatunk, de általában a közelben van a kutya gazdája is.


[A térkép forrása: https://www.google.com/maps]

4. A Senyő-patak völgye - Bózsva-Telkibánya környéke -

Gyalogos és kerékpáros túrának is ajánlott, bár felfelé ha nem is nagyon meredek, de hosszú emelkedős szakaszok vannak. Ottjártunkkor a "harangvirágok völgye" nevet adtuk a területnek, olyan sok fajt találtunk. Sok szép virágos növény, szép erdei részek. Az út nagyrésze a Senyő-patakot követi, az út mentén sok-sok növényfaj, fentebb már a ritkább, savanyú talajokat kedvelők is, pl.: áfonya, korpafüvek itt-ott, nem gyakori, de rá lehet bukkanni. Végig szilárd burkolatú erdészeti út, bár helyenként eléggé romos!
Bózsvát Telkibánya felé elhagyva, a település végétől számított kb. 1,8 km után balra van a területre felvezető bekötőút. Lent lehet hagyni a gépjárművet, autóbuszt. Az úton mintegy 6 km távolságot javaslunk megtenni, majd ugyanott vissza, azaz a túra hossza kb. 12 km.
Hosszúnadrág, zárt cipő ("sportcipő") - csak a zártabb, erdős részek miatt -, esetleg ajánlott! A terület általában "vadregényes", ritkán lehet itt találkozni másokkal, más kirándulókkal.


[A térkép forrása: https://www.google.com/maps]

5. Olasz-kapu és az Olasz-kapui rétek - Szilvásváradról megközelítve -

Kerékpáros túrára ajánlott, nemrégen elnyerte az "év kerékpáros túraútvonala" címet is. Az út mellet több helyen és fent a réteken sok-sok ritkább növényfaj, szép tájak! Az Olaszkapuig szilárd burkolatú út, bár sok helyen gödrös, romos! Az Olaszkapu után erdei nyiladékok és ösvények, amelyek gyönyörű rétekhez (tulajdonképpen már bükk-fennsíki rétek) vezetnek itt-ott. A réteken az ösvényeket, vadcsapásokat használjuk, ne okozzunk taposási kárt! Sok ritka fajjal talákozhatunk, például sok a kosbor- és a nőszőfű, vannak madársisak-fajok és palástfüvek, az Olaszkapu környékén jó évben tömeges a hármaslevelű macskagyökér, a környező tisztásokon a völgycsillag is él, stb...
Hosszú túra és az olaszkaputól előre továbbhaladva már inkább a gyaloglás ajánlott egy órácskás kis körtúra formájában a rétekre letérve. A kerékpárok az Olasz-kapu melletti parkolóban ott hagyhatók, de a biztonságos lezárásuk indokolt.
Az útra a szilvásváradi Szalajka-völgybe vezető útról kiindulva lehet feljutni, az Egri úti kereszteződéstől mintegy 1,2 km-re balra kezdődik a javasolt út.
Az út az Olasz-kapuig mintegy 11 km, tehát onnan oda-vissza kb. 22 km. Felfelé nem túl meredek, de néhol hosszú emelkedőkkel. Kerékpárt szállító jármű a Szalajka-völgyi út kezdeténél parkolhat. Gyalogos- vagy kerékpáros túrázóknak nem kell engedélyt kérni és nem kell belépődíjat fizetni a terület látogatásához.
[Megj.: autóval vagy bérelt autóbusszal is fel lehet menni az Olaszkapuhoz engedély/belépődíj megvásárlása után. Az engedélyt a lenti parkolóban lehet megvásárolni. Érdemes előtte érdeklődni a BNP-Igazgatóságnál, hogy valamely időjárási tényezőre nézve éppen nincs-e a látogatók elől lezárva a terület - ez viharos időre, időjárás okozta úttest-kárra, hóra-jégre tekintettel előfordulhat, illetve, hogy autóbuszokat is felengednek-e oda (előfordult, hogy úttest-kár miatt nagyobb jármű ideiglenesen ki volt tiltva).]
Figyelem! Bár általában nincs vagy csak nagyon gyér a gépjárműforgalom, de erdészeti munkagépek és teherautók, a látogatók autói esetleg közlekedhetnek, az óvatosság ajánlott!
Hosszúnadrág, zárt cipő ("sportcipő") ajánlott!
[Megj.: Az Olasz-kapui parkolóhoz (felfelé és oldalra haladva, nem előre továbbmenve) közel található a Leány-völgy (zárt szurdokerdő) "felső bejárata". A Leány-völgy területe erdőrezervátum, a látogatása a BNP-Igazgatóság külön erre vonatkozó engedélye nélkül tilos!]


[A térkép forrása: https://www.google.com/maps]

6. Kő-hegy, Budaörs

Gyalogos túrára ajánlott. A "Budaörsi kopárok" nevő komplex terület egy része, egy olyan értékes terület, amely akár a látogatók elől való elzárást is megérdemelne, de ez az ott lévő "Szeplőtelen fogantatás" kápolna miatt nem lehetséges. Nyílt- és zárt dolomitsziklagyepek gyönyörű növényzete és árvalányhajas gyep is!
A városközpontban lévő Károly Király úti körforgalomból már gyalogosan észak felé haladva a Kárpát utcán előbb a Kőhíd-, aztán a Kőfejtő utcán haladunk át, majd elérjük a Kőszikla utcát, innen kisvártatva egy keskeny lépcsősor vezet fel a területre. A kezdete kissé "rejtve" van a házak között, de ezt tudva meg lehet találni.
A lépcsősoron a kápolnához érünk, annak közeli és kissé távolabbi környékét is érdemes felfedezni. A terület körbejárása a fel-és levezető úttal együtt kb. 1,5 - 2 km, de több időt érdemes rászánni a fent történő nézelődés miatt.
Figyelem! Töb helyen a terület széle szakadékos, ez balesetveszély! Meggondoltan közlekedjünk a széleken! A kitaposott ösvényeken nyugodtan járhatunk, de azokról inkább ne térjünk le, mert esetleg védett és fokozottan védett növényeket taposhatunk le. Kutyasétáltatókkal, más kirándulókkal nagy eséllyel találkozhatunk, mert a kápolna közvetlen környéke kedvelt szabadidőtöltő hely. Évente néhány alkalommal tömegeket megmozgató, néha többnapos rendezvényt is tartanak a kápolnánál, de ez ritka, bízhatunk benne, hogy éppen akkor nem lesz ilyen amikor ott járunk, de ha mégis, akkor a kápolnától kissé vagy jobban távol eső területeken nyugodtan nézelődhetünk, oda nem sokan mennek.
Túracipő vagy "sportcipő" ajánlott!
Ha autóval vagy különbusszal érkezik a látogató, akkor parkolás valahol a körforgalom környékén a városban lehetséges.


[A térkép forrása: https://www.google.com/maps]

7. Kékestető - Sas-kő túra, Mátra

Gyalogos túrára ajánlott. Az erdei nyiladék jellegű túraútvonalon montán bükkösök és üde gyertyános-tölgyesek, kisebb fragmentumokban cseres-tölgyesek és növényfajaik. Nedvesebb években az út mentén vagy az a melletti kisebb tisztásréteken ritka növényfajok is látványosan "előjönnek", pl.: pávafarkú salamonpecsét, hölgy estike, enyves zsálya, estvéli mécsvirág, turbánliliom... A Sas-kő közvetlen környékén az É-i meredélyeken szép páfrányos sziklák, gyöngyvesszős cserjés a ritka havasalji rózsával, de ezen területrészek megközelítése veszélyes! A fotózáshoz itt inkább teleobjektív ajánlott.
A túra közvetlenül a Kékes TV-torony területe mellől-mögül Kelet felé a kék jelzésen indul, erről a Sas-kőig nem kell letérni, "egyenesen" megyünk, szinte végég lefelé, nem téveszthető el. A Sas-kő táblával jelölve van, de megismerhető, mert ez az első erősen kiemelkedő nagy szirt. Természetismertető tábla is található.
A távolság oda-vissza kb.: 2,8 km, ami visszafelé több helyen eléggé - de szerencsére rövidebb távokon - meredek! A nézelődés és a meredekebb részek miatt kissé több időt érdemes rászánni. A Sas-kő tetején biztonsági korlát van, de a sziklás környezete az É-i oldalon meredek szakadékos, meggondoltan kell az északi szélekhez odamenni!
Gyalogtúrázókkal, sportfutókkal, "erdei tornát" végzőkkel találkozhatunk. Ritkán ugyan, de kutyás "gazdik" is kutyástól meg-megjelennek.
Túracipő vagy "sportcipő" ajánlott!
Ha autóval vagy különbusszal érkezik a látogató, akkor parkolás a kékestetői parkolóban lehetséges, a TV-toronytól ez gyalog 2-3 perc. Menetrendszerinti távolsági autóbuszjáratok is (esetleg Mátraházán való átszállással) vannak pl.: Gyöngyösről, Pásztóról, Egerből.


[A térkép forrása: https://www.google.com/maps]

8. Nagy-szénás, Nagykovácsi

Gyalogos túrára ajánlott. Dolomitgyepek, dolomit bokorerdők - mint tájak -, és ezek növényzete bőséges ritka fajkészlettel, pl.: nyúlszapuka, napvirág, szegfüvek..., és egyéb szép fajok, pl.: dombi macskagyökér, fekete kökörcsin...
Nagykovácsiban a temető mellett lehet parkolni és a Bánya úton majd a Szeles úton haladva kb. 1 km után érünk fel a területre, ahol 1-2 km-es "körtúrát" érdemes megtenni, amerre gyepeket látunk, majd ugyanazon az úton visszatérni a parkolóba. Próbáljunk a taposott ösvényeken maradni, ezzel a taposási kárt minimalizálni!
Más túrázókkal néha találkozhatunk. Túrára alkamas cipő ("sportcipő") ajánlott!
[Megj.: 1. az ajánlott túra nem a "Nagy-szénás tanösvény" - ilyen is van a közelben - útvonala, 2.: a Nagy-szénásról a pilisi len élőhelye egy kicsit hosszabb túrával megközelíthető, de az a terület csak engedéllyel és szakvezetéssel látogatható.]


[A térkép forrása: https://www.google.com/maps]

9. Fóti Somlyó, Fóti Somlyó Tanösvény - Fót

Gyalogos túrára ajánlott. Homoki zártabb gyepek, de néhol nyílt gyepek, tölgyerdők növényzete, a "panoráma látványhely" környékén pedig a ritka szártalan csüdfű!
A túra a Fáy Présház Étteremtől indul, ami a Fáy sétány végén található. A sétány gépjárművel is járható, az étteremnél autó, különbusz parkolhat. Egy része tanösvény számozott táblákkal, de az állomásokhoz tartozó információk nem a helyszíni táblákon vannak, hanem vezetőfüzet igényelhető a DINP-Igazgatóságtól vagy letölthető » mobilapplikációval.
Ösvények vezetnek, de érdemes a gyepeket is keresni-bejárni, óvatosan, hogy ne tapossunk! Csak ahol szükséges, ott térjünk le ösvényről, nyiladékról!
A túra hossza kb 0,5 km a hegytető-környékig (Kopasz-csúcs, "Fóti Somlyó Panoráma"), ott kb. 1 km gyepen "mászkálás", majd vissza a kiindulópontra. A táv rövid, de a sok látnivaló miatt több idővel érdemes számolni.
Más túrázókkal néha találkozhatunk. Túrára alkamas cipő ("sportcipő") ajánlott!


[A térkép forrása: https://www.google.com/maps]

10. Tétényi fennsík - Budatétény (Budapest) - Tétényi-fennsík Tanösvény

Gyalogos túrára ajánlott. Homoki zártabb gyepek, de néhol nyílt gyepek, sok ritka fajjal, ősszel például a vetővirág és a homoki kikerics is.
A "Memento"-szoborpark mellett éredmes leparkolni (A Meggyes- majd Rókales út mellett húzódik a parkoló). Tömegközlekedés (buszjáratok) is vannak.
A parkoló végéből, a Szabadkai útról, közvetlenül a szoborpark mögött indul egy ösvény a területre. A területet gyalogösvények szabdalják át, ezeket érdemes bejárni - különösen a víztorony környékét és az attól D-re, DK-re eső gyepeket - mintegy egy-másfél órás "barangolásra" lehet számítani. A gyepekre óvatosan térjünk le, ne okozzunk taposási kárt.
Zártabb cipő ajánlott! A terület kedvelt szabadidőtöltő hely, kutyát sétáltatókkal - esetleg túrakerékpárosokkal - való találkozás esélyes.
Az ajánlott terület nem a "Tétényi-fennsík Tanövény" teljes területe, csak annak gyepei, az erdős részek arrébb találhatók.


[A térkép forrása: https://www.google.com/maps]

11. Sár-hegy, Gyöngyös - tanösvény, Mátraalja

Gyalogos túrára ajánlott. Az Alföld és a hegyvidék találkozása, ezért nagyon sok ritka, védett növény - bár mindent látni több évszakban is vissza kell térni (de ez mindenhol így van :). Pl.: tavasszal a leánykökörcsin, törpemandula, apró nőszirom, tavaszi hérics..., nyáron árvalányhajas gyepek, lejtősztyepprétek, piros kígyószisz, piros pozdor, farkasölő sisakvirág, nagyezerjófű, kakukkfüvek, kocsordok... Tavasszal és nyár derekán a legszebb!
A túratáv az ajánlott módon kb. 5 km, de lassabb haladásra kell számítani a sok látnivaló és néhol kissé nehezebb terep miatt. Szép táj, jó kilátás a környékre!
Azt javasoljuk, hogy a csoport különbusszal érkezzen Gyöngyösre, a busz a városban a Mátra (Mátrafüred-Mátraháza) felé menjen, majd a SPAR utáni, jobbra eső Fazekas Mihály utcai temetőnél tegye ki a csoportot, majd menjen fel a hegyre az "ipartelep"-hez, és annak bejárata környékén parkolva várja meg, amíg a csoport a túráról megérkezve az új helyen újra találkozik a busszal.
A busz Gyöngyösről a Mátrába induljon fel a 24-es úton (Mátrai út), Gyöngyöst elhagyva, majd a balra eső gokartpályát is elhagyva, a gokartpályától számított második, jobbra eső bekötőúton juthat fel az ipartelephez. A bekötőút előtt tábla is jelzi a "Magnatec, KFT, Elektronikai KFT- stb. cégek" felé való letérést. Az út aszfaltos, jól járható de itt-ott kissé keskeny, a "vadregényessége" ellenére szembejövő forgalomra is lehet számítani!
A túrázók a temető mellől (a Gyöngyös felé eső sarkánál) a patak mellett induló földúton induljanak el. Sárga sáv és "Mária"-jel vezet minket egy jódarabig. A földút kissé unalmas, eleinte az egyenest tartsuk és olyan 1 km után odaérünk a hegy lábához. Innen előbb még földút, majd kitaposott gyalogösvények indulnak, ha van útelágazás, ösvényelágazás, mi balra vagy felfelé tartsunk! A Sár-hegy hegycsúcsa (adótorony is van ott) előbb balra, majd lassacskán velünk szembe kerül, ha igyekszünk mindvégig felfelé menni, nem tévedünk el. A terep inkább lankás mint meredek, csak itt-ott kell rövidebb meredek szakaszra számítani. A google térkép nem jelöli a "tanösvény"-t, de a terepen az út és ösvény - a csúcs/adótorony felé törekedve - egyértelművé válik, csak itt-ott, rövid szakaszon kell esetleg keresni, hogy merre is tovább, de ekkor a válasz - keressük az ösvényt és törekedjünk felfelé! A tanösvény az adótoronyig végig gyepeken át vezet, nagyobb erdőrészbe nem megyünk be.
Közben néhol a tanösvény ismertetőtáblái, egyéb emléktábla/emlékhely mellett megyünk el. Az ösvényről itt-ott gyepre, sziklagyepre térhetünk le szép növényeket keresni. Vigyázzunk, taposási kárt ne okozzunk!
Ha felértünk az adótoronyhoz, megtettük az út 2/3-át, itt esetleg pihenőt is tarthatunk (kis étkezés, ivás - ha hozunk magunkkal). A toronytól két úton mehetünk lefelé, vagy "a".: a kezdetben földút, de kisvártatva már aszfaltos úton kényelmesen az erdőn át, vagy "b".: a bokrosokon át vezető "vadregényes", keskeny ösvényen. Az ösvényt javasoljuk, mert ez a hegy keleti részén lévő Szent-Anna kápolnát és Szent-Anna tavat is útbaejti - pont szembe érkezünk le a kápolnával. A tóparton is érdemes egyet sétálni és a kápolna mögötti lejtős rét is érdekes. Majd a kápolna kis dombja és a hegycsúcs-domb alja közötti földút - É-felé indulva, a gyártelepet (amely ekkor bal kézre esik) közben megkerülve - vezet a telep bejáratához (a buszhoz). Az út mellett is látnivaló növényzet van, főként erdő és cserjések. Az úton egyenesen menjünk (ne térjünk le balra-jobbra) csak a legvégén kanyarodunk élesen balra és innen már csak 100 méter a gyárkapu előtti tér.
Strapabíró túracipő vagy erősebb, vastagabb talpú sportcipő szükséges, hosszú nadrág ajánlott!

[A túra fordított irányban is megtehető, ekkor azonban számítani kell rá, hogy az adótoronyhoz meredek - de azért így is megtehető - úton jutunk fel. Sőt, ha nincs lehetőség, hogy jármű a túraútvonal másik végén várjon ránk, akkor az iparteleptől a csúcsig jutva, majd a lankás gerincen barangolás után visszafordulva és az ipartelephez visszamenve végrehajtott túrát ajánljuk! Ez oda-vissza kb. 6 km.]


[A térkép forrása: https://www.google.com/maps]

12. Megyer-hegyi tengerszem - tanösvény, Sárospatak

Gyalogtúrához és kerékpártúrához is ajánlott. A terület geológiai-, kultúrtörténeti- és botanikai értékek felfedezéséhez kiváló. Tanösvény, de nem mindenhol kitáblázott. Kerékpárral részben végig lehet menni, de az utolsó ösvények már nem feltétlenül alkalmasak, 1 km-el a "Tengerszem" előtt a "Ciróka Pihenőpark"-nál le lehet tenni a kerékpárokat. A javasolt túraútvonal mellett kisebb infrastuktúra is kiépült - büfé, gyermek-foglalkoztató -, de nem feltétlenül mindig vannak nyitva!
A sárospatak-Sátoraljaújhely közötti 37-es sz. úton, amikor már majdnem elhagytuk Sárospatakot (a végardói-városrész északra eső vége mögött vagyunk), az útnak kb. a 65-66. km-énél balra nyílik egy bekötőút, itt külön autós és külön kerékpárút is indul a hegyre felfelé. Le lehet parkolni a bekötőút elején, vannak ott erre alkalmas útszéli tisztások, ez esetben a Tengerszemig kb. 3 km-t kell megtennünk, de gyalogtúrához fentebb is vannak parkolásra alkalmas helyek, legfentebb a bekötőút kezdetétől mintegy 1,5 km-re a "Ciróka-Park"-nál, ez esetben kevesebbet kell menni gyalog.
A legfelső parkolótól jobbra és srégan felfelé indul gyalogösvény, amely ha ezt az irányt tartjuk, előbb-utóbb rácsatlakozik a piros sáv és piros kereszt jelzésre, amely hol földúton, hol ösvényen végtére is felfelé, a csúcs felé vezet, kb. 1 km gyaloglással. A csúcs elérése előtt kicsivel, a piros keresztet követve, jobbra letérve jutunk a Tengerszemhez.
[A szőlőterületek felől felvezető földútra is rátalálhatunk, ez is odavezet.]
Maga a tengerszem (egykori, Európát is ellátó malomkőbánya) gyönyörű tájképi- és kultúrtörténeti érték, fent teljesen körbejárható és le lehet menni a vízhez is. A túra viszont attól lesz botanikai, hogy az utak mentén lejjebb gyönyörű gyomnövényeket, gyomtársulásokat találhatunk, fentebb szép tölgyerdőket, az erdőben és a tisztásokon pedig virágos növények sokasága, pl.: igen szépen fejlett habszegfüvek és szegfűfélék, gólyaorr-fajok, néhány kosborfaj fordul elő, de szép zuzmókkal, mohákkal, páfrányokkal és gombákkal való találkozásra is számíthatunk...
Hosszúnadrág, túrázásra alkalmas cipő (pl.: "sportcipő") ajánlott!
[A Tengerszemtől kis sétával (kb. 150-200 m) észak felé haladva a Megyer-hegyi kilátó található, esetleg érdemes ezt is felkeresni.]


[A térkép forrása: https://www.google.com/maps]

13. Tamariska-dombi tanösvény Budapest, Csepel

Gyalogosan, ha kifejezetten rövid, de tartalmas programot szeretnének. A terület az egykor odatelepített tamariska fákról-bokrokról kapta a nevét, gyepek és erdős részek váltakoznak. A területen jól táblázott tanösvény vezet és mutatja be a homoki vegetációt. Sok ritka növényfaj!
Akár utcai ruhában is végig lehet menni a tanösvényen vagy arról letérve az egyéb sétautakon, ösvényeken. Ha csak a konkrét tanösvényt nézzük meg, az pár száz méter, de sok állomással. Másfelé is szétnézve 1-1,5 km rövid túrára szamíthatunk. Az utakról, ösvényekről tömegesen ne térjünk le, ne okozzunk taposási kárt!
A terület teljesen körbekerített, a főkapu a Fenyves út - Gesztenyés utca találkozásánál van, ez nappal nyitva szokott lenni. Több kapu is van, de esetleg zárva lehetnek.
Gépjármű, autóbusz parkolása a környéken korlátozottan lehetséges - keskeny utcákra kell számítani, de azért lehet helyet találni.


[A térkép forrása: https://www.google.com/maps]

14. Kékestető - Mátrafüred hosszú erdei túra

Gyalogtúrára ajánlott. Az erdei zonális társulások domb-hegyvidéki típusai kerülnek szemünk elé, fent bükkös, majd gyertyános-tölgyes, lentebb cseres-tölgyes. A legalsó szakaszon melegkedvelő tölgyes foltok is.
A túrahossz kb. 6,5 km, folyamatosan lefelé vezet, de felfelé is meg lehet tenni, ez esetben mindent "fordított sorrendben" nézhetünk meg, de végig - néhol komoly mértékű - emelkedőre kell számítani.
Jelzett túrautakon megyünk - és bár az útvonal elég egyértelmű - legyünk figyelmesek, keressük-kövessük a jelzéseket!
Kékestetőn az első (alsó, nagy) autóparkolóból, az őrbódé közeléből indul az országos kék sáv lefelé, majd kb. 800 méter után balra a kék háromszögre térjünk le, ezen kell végigmenni Mátrafüredig, ahol a kisvasút állomása közelében lévő, alsó nagy autóparkolóba érkezünk.
Végig erdőben, infrastuktúrától távol lévő földutakon, taposott ösvényeken megyünk, erre készüljünk. Egy-egy elszánt túrázóval (inkább hétvégén) esetleg találkozhatunk.
Hosszúnadrág, bejáratott túracipő vagy "sportcipő" szükséges.
[A túrát a kék + jelzésen is lehet teljesíteni (a túraút hossza kb. hasonló), ez esetben fent az országos kék sávról mintegy 400 m-rel később kell letérni és ezen az úton a vége felé elmegyünk a Bene-vár várrom mellett, előző esetben azt kihagyjuk. A kék + lent ugyanoda érkezik mint a kék háromszög.]

Mivel jelzett túristautakat ajánlunk, itt inkább az openstreetmap-térképet linkeljük ide:
» A túraút térképen [A térkép forrása: https://turistautak.openstreetmap.hu/turut-3219501]


Folytatás még további túrajavaslatokkal kicsit később...







Ugrás a lap tetejére...