A legtöbb nemzetséget és fajt magába foglaló család. A fajok közös ismertetőjele, hogy
"fészek" virágzatuk van: a csöves és/vagy nyelves virágok sokasága egy közös fészekben ül.
Változatos habitusúak, leveleik lehetnek egyszerűek vagy összetettek, vannak közöttük magasra törők és alacsonyak, szálas növésűek és elágazók egyaránt. A virágzat lehet nagy, jól tanulmányozható, de sok esetben szabad szemel alig tanulmányozható jól, célszerű ilyen esetben nagyítót,
sztereomikroszkópot használni. Termésük is fontos határozóbélyeg lehet: a termés változatos morfológiájú kaszat, amely sok fajnál repítőkészüléket is visel.
A virágzat alapján két alcsaládot különböztetünk meg, az egyik a Tubuliflorae alcsalád, amelyre az jellemző hogy a fajainak
virágzatában csöves (szimmetrikus, sugaras) virágok és részaránytalan (zigomorf) nyelves virágok egyaránt megtalálhatók,
vagy csak csöves virágok fordulnak elő. A másik alcsalád a Liguliflorae alcsalád, amelyben csak nyelves virágok találhatók.
Az egyes alcsaládokon belül, illetve a nemzetségek és fajok azonosítása során a fészekpikkelyek is nagy jelentőségűek.
Képes magyarázat:
Virágzatok, melyekben csöves [cs] és nyelves [ny] virágok egyaránt megtalálhatók. A nyelves virágokat sugárszirmoknak is szokás nevezni.
(Egynyári seprence és sátorozó margitvirág)
Virágzatok csak nyelves [ny] virágokkal. (Közönséges bakszakáll és mezei katáng)
Virágzat csak csöves [cs] virágokkal. Előfordul, hogy a külső virágkörben a fészek szegélyén a többinél nagyobb, ferde, tölcsérszerű meddő virágok vannak melyek sugárszirmoknak látszanak.
A fészekpikkelyek [fp] közül a belsők [fpb] és a külsők [fpk] eltérőek lehetnek, alakjuk, függelékeik fontos határozóbélyegek.
(Sadler imola - C. sadleriana x C. scabiosa)